България
-
КОДЕКС НА ТРУДА
Основен нормативен акт в областта на трудовото законодателство в България е Кодексът на труда. КТ регламентира отношенията между работодател и работник.
Трудови правоотношения в България
Видове трудови договори
Процедура за прекратяване на трудови договори
Прекратяване от работника с предизвестие
Прекратяване от работника или служителя без предизвестие
Прекратяване от работодателя с предизвестие
Прекратяване от работодателя без предизвестие
Прекратяване по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение
Други видове договори
Трудови възнаграждения
-
КОДЕКС ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ
Кодексът за социално осигуряване (КСО) е нормативен акт, който урежда обществените отношения, свързани с:
• държавното обществено осигуряване при общо заболяване, трудова злополука, професионална болест, майчинство, безработица, старост и смърт;
• допълнителното социално осигуряване.
Средствата се използват за изплащане на пенсии и обезщетения.
-
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
ЗДДФЛ урежда облагането на физическите лица. В обхвата на ЗДДФЛ попадат няколко различни данъка, касаещи физическите лица, а именно:
- Данък върху общата годишна данъчна основа, без дейността като едноличен търговец, по-често наричан данък общ доход (ДОД)
- Данък върху дейността като едноличен търговец (ЕТ)
- Окончателен данък (данък при източника)
- Патентен данък – подробно уреден е в ЗМДТ (Закон за местните данъци и такси)
Данъчно задължени лица по този закон са:
• местните и чуждестранните физически лица, които са носители на задължението за данъци;
• местните и чуждестранните лица, задължени да удържат и внасят данъци.
В България доходите на физическите лица се облагат с плосък данък от 10%. (Данък общ доход). Тази ставка важи както за заплатите по трудови договори, така и за хонорари по граждански договори, доходи на свободни професии, занаятчии, земеделски производители, артисти-изпълнители. Данъкът на едноличните търговци е 15%.
-
ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Законът за здравното осигуряване има за основна задача да осъществява и администрира задължителното здравно осигуряване в България и свързаните с него обществени отношения.
-
ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
С този кодекс се уреждат производствата по установяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, както и по обезпечаване и събиране на публичните вземания, възложени на органите по приходите и публичните изпълнители.
-
ЗАКОН ЗА УРЕЖДАНЕ НА КОЛЕКТИВНИТЕ ТРУДОВИ СПОРОВЕ
Този закон установява реда за уреждане на колективните трудови спорове между работници и работодатели по въпроси на трудовите и осигурителните отношения и жизненото равнище.
-
НАРЕДБА ЗА КОМАНДИРОВКИТЕ В СТРАНАТА
С тази наредба се определят условията за командироване в страната, размерите на командировъчните пари (пътни, дневни и квартирни), редът за отчитането им, както и правата и задълженията на командироващите и командированите.
-
НАРЕДБА ЗА СЛУЖЕБНИТЕ КОМАНДИРОВКИ И СПЕЦИАЛИЗАЦИИ В ЧУЖБИНА
С наредбата се уреждат условията и редът за командироване, осъществяване и отчитане на служебните командировки и специализации в чужбина, правата и задълженията на командироващите органи и на командированите лица.
-
НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ
-
НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
-
НАРЕДБА ЗА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО И ЗА ДОХОДИТЕ, ВЪРХУ КОИТО СЕ ПРАВЯТ ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ
-
ЗАКОН ЗА ТРУДОВАТА МИГРАЦИЯ И ТРУДОВАТА МОБИЛНОСТ
Този закон урежда регулирането на достъпа до пазара на труда на работници - граждани на трети държави, включително извършването на дейност на свободна практика.
-
ЗАКОН ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА
Този закон урежда обществените отношения при насърчаването и запазването на заетостта, професионалното ориентиране и обучението на възрастни.
-
ЗАКОН ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
На облагане с корпоративен данък подлежи:
- печалбата на местните юридически лица;
- печалбата на местните юридически лица, които не са търговци, включително организациите на вероизповеданията, от сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество;
- печалбата на чуждестранните юридически лица от място на стопанска дейност в Република България.
- неперсонифицираните дружества и осигурителните каси, създадени на основание чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване, се приравняват на юридическите лица.
Корпоративен данък не заплащат лицата, които подлежат на облагане само с алтернативни данъци за съответната дейност, посочена в чл. 5, ал. 5 и в част пета на ЗКПО:
- дейност по таксиметров превоз на пътници;
- бюджетните предприятия;
- организаторите на хазартни игри и лицата, извършващи дейност от опериране на кораби. Те се облагат с корпоративен данък за всички останали дейности извън подлежащите на облагане с алтернативен данък.
Данъчната основа за определяне на корпоративния данък е данъчната печалба. Данъчната ставка на корпоративния данък е 10 на сто.
-
Специални политики на България по отношение на непривилегировани групи хора
Трудови права на бременни жени и майки
Трудови права на трудоустроени лица
-
Закон за обществените поръчки
Този закон определя условията и реда за възлагане на обществени поръчки за строителство, доставки или услуги и за провеждане на конкурси за проект от възложители с цел осигуряване на ефективност при разходването на:
1. публичните средства;
2. средствата, предоставяни от европейските фондове и програми;
3. средствата, свързани с извършването на дейности в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги;
4. средствата на дружества и предприятия, които са възложители по смисъла на закона.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2023 г., в сила от 22.12.2023 г.) Обществена поръчка е придобиването от един или от няколко възложители посредством договор за обществена поръчка на строителство, доставки или услуги от избрани от тях изпълнители, без значение дали са предназначени за обществени цели - при публични възложители, а при секторни възложители - когато са предназначени за изпълнение на секторни дейности.
(1) Обществените поръчки се възлагат в съответствие с принципите на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и по-специално тези за свободно движение на стоки, свобода на установяване и свобода на предоставяне на услуги и взаимно признаване, както и с произтичащите от тях принципи на:
1. равнопоставеност и недопускане на дискриминация;
2. свободна конкуренция;
3. пропорционалност;
4. публичност и прозрачност.
(2) При възлагането на обществени поръчки възложителите нямат право да ограничават конкуренцията чрез включване на условия или изисквания, които дават необосновано предимство или необосновано ограничават участието на стопански субекти в обществените поръчки и които не са съобразени с предмета, стойността, сложността, количеството или обема на обществената поръчка.
Румъния
-
КОДЕКС НА ТРУДА
Кодекс на труда, преиздаван, с последващи изменения и допълнения